دعوت به مطالعۀ کتاب تونل


زهرای عزیز و سحر عزیز

در اولین روزهای بهار برایتان روز‌های روشن آرزومندم. از نامه‌ی مشترکی که دارم برایتان می‌نویسم لابد متعجبید. گمان نکنم شما هم‌دیگر را بشناسید، پس اول شما را به هم معرفی می‌‌کنم.

زهرا بیت‌سیاح روانشناس جنایی نویس و جنایی بیاموز و دانشجوی ادبیات داستانی.

سحر عسگری محتواکار، فارغ‌التحصیل فیزیک و موسس دورهمی کتابخوانی برای من و فعال در حوزه‌ی کودک و نوجوان.

وبینار اهل نوشتن آقای کلانتری با عنوان وسواس‌های ذهن عاشقی

دوستان عزیزم آقای کلانتری چند ساعت بعد از تحویل، دقیقترش ۵ ساعت و ۲۳ دقیقه بعد از سال تحویل ۱۴۰۳ اولین وبینار رایگان اهل نوشتن خود را در یویتوب برگزار کرد. از وبینار دوم برایتان می‌گویم که پنجشنبه ۲ فروردین ۰۳ در یوتیوب برگزار کرد. در این وبینار آقای شاهین کلانتری سراغ کتاب تونل ارنستو ساباتو رفت. زهرا جان امیدوارم کتاب را نخوانده باشی. اگر هم خوانده‌ای لطفا تا آخر نامه دندان روی جگر بگذار و نقشه‌ی قتل برایم نکش.

کتاب تونل در کتابراه

در قطع و وصلی‌های فیلترشکن و دور شدن از چشم استاد کتاب را جستجو کردم دیدم هر سه اپلیکیشن کتابخوانی با ترجمه‌های متفاوت  آن را دارند. در پایان وبینار با ذوق سوال کردم کدام ترجمه بهتر است؟ آقای کلانتری به هر دلیل پاسخ نداد. یاد تمرین واکاوی و واگویی ترجمه‌ها افتادم و به خودم تشر زدم حالا این قدر یادگرفته‌ای که بتوانی خودت ترجمه‌ی بهتر یا مورد بهتر را انتخاب کنی. تونل اپلیکیشن طاقچه پی‌دی‌اف بود برای همین کنارش گذاشتم. سراغ فیدیبو و کتابراه رفتم. چند صفحه‌ای از هر دو را خواندم. در نهایت ترجمه‌ی فرهاد عبادی را در کتابراه به ترجمه‌ی مصطفی مفیدی در فیدیبو ترجیح دادم. البته صفحه‌آرایی جذاب‌تر کتابراه و حرکت عمودی صفحات هم بی‌تاثیر نبود. کتاب را با ۵۰ درصد تخفیف تهیه کردم و در جا شروع به خواندن شرحی بر نویسنده‌ی این داستان بلند کردم. ارنستو ساباتو ۱۰۰ ساله نقاش و فیزیکدان آرژانتینی بوده که ۱۳ سال پیش عمرش را به ما داده و در این صد سال بیشتر از اینکه در رشته‌ی فیزیک نظری کار کرده باشد به نویسندگی و نقاشی پرداخته است. در کتاب تونلش وسواس‌های ذهن عاشق یک عاشق جانی را توصیف می‌کند.

سحر عزیز  و زهرای عزیز

پیشنهاد می‌کنم شما هم این کتاب را مطالعه کنید. تصمیم دارم هر روز ۳ الی ۴ فصل را بخوانم تا پایان تعطیلات این اولین کتابی باشد که در سال ۱۴۰۳ تمامش می‌کنم.

طولانی شدن نامه را بر من ببخشید. دوستدار هر دوی شما

زینب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *