جلد کتاب سیلی واقعیت

آشنایی من با این کتاب به گروه دورهمی کتابخوانی با مدیریت خانم سحر عسگری برمی‌گردد. دوشنبه 15 فروردین اولین جلسه دورهمی‎مان درباره‌ی این کتاب بود. این کتاب در شش بخش، 22 فصل و 5 پیوست سعی دارد ما را در مواجهه با چالش‌های زندگی‌مان کمک کند. اساس این کتاب بر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد ACT (acceptance and commitment therapy) استوار است. ما در این کتاب متوجه می‌شویم سیلی واقعیت یک تجربه همگانی با گونه‌های مختلف، با شدت گوناگون و با اثر گوناگون است و بستگی به فاصله‌ی شکاف حقیقت و تمایل دارد. ما در این کتاب می‌آموزیم با در نظر گرفتن زمان حال presence، هدف purpose و امتیاز privilege و با مهربان شدن با خودمان، لنگر انداختن، موضع گرفتن و گنج یافتن با کار روی خشنودی درونی و قبول این واقعیت که رسیدن به همه‌ی خواسته‌ها محال است یک زندگی غنی و ارزشمند را در کنار سیلی واقعیت تجربه کنیم.

 

چک‌لیست معرفی کتاب

 

نام کتاب:

 سیلی واقعیت: چگونه می‌توان هنگام مواجهه با سختی‌های زندگی، رضایت‌مند بود

The Reality Slap: Finding Peace and Fulfillment When Life Hurts 

 

تاریخ چاپ نسخه اصلی و نسخۀ ترجمه‌شده:

March 1, 2012

نوبت چاپ: اول 1395، دهم 1399، دوازدهم 1400

تعداد صفحات:

 328 صفحه

نویسنده:

دکتر راس هریس، پزشک، روان‌شناس، و کارشناس برجستۀ ACT است. او کتاب‌هایی با عنوان ACT با عشق، ACT  به زبان ساده، شکاف اعتماد به نفس، عمل عاشقانه  و تله شادمانی دارد. او در ملبورن استرالیا زندگی می‌کند و دائماً در حال سفر برای آموزش تخصصی سلامت روان از نگاه رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد است.

مترجم:

دکتر علی صاحبی  متولد 1343 در گرگان، دکترای روان‌شناسی بالینی، فوق دکترای اختلالات وسواس، مربی ارشد و عضو هیئت علمی موسسۀ دکتر ویلیام گلسر

دکتر مهدی اسکندری دکترای مشاوره  مربی و عضو هیئت علمی موسسۀ دکتر ویلیام گلسر

 

کیفیت ترجمه:

ترجمۀ کتاب روان و سلیس است. معنی اصطلاحات هم در متن یا زیرنویس آورده شده است که باعث حس مطالعۀ کتاب علمی به فرد دست می‌دهد. در جلد کتاب از قول استیون هیز(بینان‌گذار ACT) نقل شده است که متون راس هریس روان و بدون پیچیدگی است. او حاصل سال‌ها مطالعه و اجرای ACT را یکپارچه ارائه می‌کند.

 

سایت و پروفایل نویسنده در شبکه‌های اجتماعی:

 

دکتر راس هریس 

نظر مؤلف یا مترجم:

دکتر راس هریس فصل یک کتاب خود را با تعریف سیلی که خود از واقعیت خورده است آغاز می‌کند. ماجرای این سیلی واقعیت را بخوانیم:

«درست پنج روزقبل از این‌که کودک زیبای ما دو ساله شود، تشخیص دادند به بیماری «اوتیسم» دچار است.

دنیا روی سرم خراب شد. هرگز در تمام عمرم چنین درد و رنجی را تجربه نکرده بودم.

«اوتیسم» واژه‌ای مانند سرطان یا ایدز است. زمانی که آن را  در مکالمات روزمره‌ی خود می‌شنوید، لرزه بر اندامتان می‌افتد و زمانی که آن را بیماری کودکتان تشخیص دهند شبیه این است که کسی به شکمتان چاقو بزند، آن را بچرخاند و سپس به آرامی دل و روده‌تان را از درون شکم بیرون بکشد.»

 

انتخاب بهتر (گروه روانشناسی بهداشت و سلامت روان)

https://www.betterchoice.ir/fa

پیج اینستاگرامی دکتر علی صاحبی مترجم کتاب

https://instagram.com/dralisahebi

نسخه صوتی:

نسخه‌ی صوتی کتاب سیلی واقعیت توسط انتشارات سایه‌ی سخن در قالب DVD همراه کتاب عرضه می‌شود. 

نسخه پی‌دی‌اف:

 نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب با عنوان «کتاب تاب آوری در سیلی واقعیت؛ یافتن رضایت‌مندی هنگام مواجهه با موانع و سختی‌های زندگی» توسط یاسمین قریب و کتایون دانشوریان ترجمه شده و توسط انتشارات سبزان منتشر شده است و در فیدیبو موجود است.

https://www.fidibo.com/book/87563

 

طرح جلد، فونت و صفحه‌آرایی:

این کتاب در قطع رقعی با جلد شومیز منتشر شده است. در جلد تصویر صورت یک مرد عینکی بی روح را می‌بینیم که در یک طرف صورتش آثار انواع سیلی واقعیت نقش بسته است. این جلد توسط محمد مهدی صنعتی طراحی شده است.

های لایت شدن و برجسته نگاشته شدن تمرین‌ها در فصل‌ها از نقاط قوت صفحه آرایی این کتاب به شمار می‌آید.

 

این کتاب چگونه به خواننده کمک می‌کند:

 در کل کتابهای راس هریس به دلیل نوع نگارششان، هم برای متخصصان و هم برای عموم توصیه می‌شود. دکتر پائول گیلبرت نویسنده‌ی ذهن مهربان در باره‌ی این کتاب نوشته است: «کتابی به شدت تأثیرگذار و به سادگی قابل درک. سیلی واقعیت کتابی است که ما را به درونمان هدایت می‌کند تا بتوانیم تغییر را از آن‌جا آغاز کنیم. راس هریس به راستی موهبتی عزیز به ما اعطا کرد؛ او در این کتاب برایمان می‌گوید چطور در طول سفر خود به درونِ طوفان‌ها و آرامش‌های زندگی، همچنان آگاه باقی بمانیم. من لحظات روشنگری بسیاری را در خلال مطالعه‌ی این کتاب تجربه کردم و خواندن آن برایم به امری لذت بخش تبدیل شد.»

کلمات و عبارات کلیدی یا نقشه ذهنی:

 دانلود نقشه مفهومی کتاب سیلی واقعیت

ستاره:

  این کتاب کاربردی برای من حکم هتل  5 ستاره را داشت. من 5 ستاره برای این کتاب اعطاء می‌کنم.

ناشر:

انتشارات سایه‌ی سخن

https://www.sayehsokhan.com/

https://www.instagram.com/sayehsokhan

https://t.me/sayehsokhan

قیمت:

قیمت روی جلد موقع خرید توسط اینجانب: 76000 تومان

چند جملۀ کوتاه از کتاب:

آه از شگفتی‌های دنیای خالی!

توانایی درگیر شدن و حفظ تمرکز کامل با کاری که انجام می‌دهیم، در تسلط یافتن بر فعالیت‌ها و مهارت‌ها امری ضروری به شمار می‌آید و در اجرای اقدامی مؤثر امری حیاتی است.

زمانی که کسی سرزنشمان می‌کند، مشکلاتمان را کوچک جلوه می‎دهد، یا به ما می‌گوید باید قوی‌تر باشیم، ممکن است حال روحیمان از چیزی که هست نیز بدتر شود.

ایجاد رابطه‌ای خوب با خویشتن، برای دستیابی به رضایت‌مندی درونی، به ویژه زمانی که سیلی محکمی از واقعیت می‌خوریم، امری حیاتی به شما می‌آید.

قابلیت تفکر، به طور باور نکردنی ارزشمند است و به میزان بسیاری به کیفیت زندگی ما می‌افزاید.

همگی ما می‌توانیم یاد بگیریم مثبت‌تر فکر کنیم، اما این مسئله ذهن را از پردازش داستان‌های دردناک و بی‌فایده باز نمی‌دارد.

تا زمانی که بتوانید نفس بکشید، زنده‌اید؛ بنابراین همیشه کار هدفمندی برای انجام دادن وجود دارد.

 

چند پاره از کتاب:

« کلمه “کنجکاوی” ((curiosity از کلمه‌ی لاتین curiosus که به معنای “دقیق” و “سخت کوش” است نشئت گرفته است. این کلمه نیز به نوبه‌ی خود از کلمه لاتین cura که به معنای “توجه” است نشئت گرفته است. خیلی جالب است. در زمان تمرین ذهن آگاهی، به خود توجه می‌کنیم، به آنچه حس می‌کنیم و این که به چه نحو به  احساسات خود واکنش نشان می‌دهیم.»

« کلمه «روح» (Spirit)  و «الهام» ((inspire از کلمه لاتین  (Spiritus)  نشئت گرفته است که این کلمه دو معنا دارد: یکی روح و دیگری نفس. همچنین در زبان عبری نیز از کلمه ruah بیش‌تر به معنی نفس یا باد استفاده می‌شود، اما معنی روح را نیز در بر دارد. در زبان یونانی نیز، کلمه psyche  که کلمه psychology  از آن نشئت گرفته است،  در اصل به معنای روح، معنویت، ذهن یا نفس است.»

 

پی نوشت: من این معرفی را طبق دستورالعمل موجود در سایت شاهین کلانتری نوشتم.

 

مطالب مربوط به این پست: 

ایستادن و نظاره کردن

اندر حکایت طبیعت رفتن 

3 دیدگاه

 • بنام خداوند مهرافشان و مهربان.
  سوگند به دوران ( که فرمانروایی ویژه خود را دارد).
  بدرستی انسان زیان بین است.
  مگر آن کس که ایمنی از زیان یابد و درستکاری پیشه کند.
  و بر درستی و راستی پایدار ماند.
  و به شکیبایی پیوسته ( پذیرش رویدادهای دوران و سازگاری همیشگی با آنها با گرایش به راستی و درستی) بپردازد.
  کتاب Factfulness از آقای رزلینگ و
  The reality slap از آقای هریس چکانده هایی از این فروفرستاده ارجمند پروردگارمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *