جستار نویسی- قسمت هشتم

در ادامه بحث در مورد این جمله “هر کسی که متفاوت از یک جمع گرفتار بیندیشد یک فرد آزاد است” از لوکزامبورگ در روانشناسی امشب (17 مهر)  به مثالهای دیگری از آثار حضور در اجتماع بر رفتار فرد می پردازیم.

مداخله ی ناظران / bystander intervention – تعریف موقعیت

 

در سال 1964 به دختر جوانی به نام کیتی جنوویس در بیرون آپارتمانش در نیویورک در ساعات آخر شب حمله شد. او بیش از نیمساعت با ضارب خود مبارزه کرد ولی سرانجام به قتل رسید. حداقل 38 نفر از همسایگان صدای جیغهای او را که کمک می خواست می شنیدند، اما هیچ کس به کمک او نیامد. حتی هیچکس به پلیس اطلاع نداد.

علل این بی احساسی ناظران در این حادثه:

در جایگاه نخست وجود بازدارنده های واقع نگر از قبیل خطر جانی  قرار داد

دوم: دخالت کردن ممکن است مستلزم  حضور طولانی در دادگاه  یا گرفتاریهای دیگر باشد.

سوم: موقعیتهای اضطراری غیر قابل پیش بینی بوده و مستلزم عمل سریع و برنامه ریزی نشده است و تعداد کمی از ما آماده ی وارد عمل شدن در چنین موقعیتهایی هستیم.

سرانجام این خطر برای کسی که وارد عمل می شود وجود دارد که به خاطر تفسیر غلط از موقعیت به عنوان اضطراری (حال آن که نیست)، خود را مسخره دیگران کند.

در کل محققان چنین نتیجه می گیرند که مداخله ی ناظر در موقعیت اضطراری چندان چنگی هم به دل نمی زند، بنابراین شاید اصولا جای شگفتی باشد که کسی در چنین موقعیتهایی پا به میان بگذارد.

 

افراد در حضور دیگران کمتر احتمال دارد دخالت کنند. لاتانه و دارلی (1970) معتقدند که حضور دیگران از طریق الف) غیر اضطراری تعبیر شدن موقعیت، و ب) پخش شدن مسوولیت اقدام، افراد را از دخالت باز می دارد.

 

غفلت جمعی: بسیاری از موقعیتهای اضطراری در آغاز مبهم اند. یکی از روشهای معمول در برابر موقعیتهای اضطرای مبهم و معماگونه این است که از اقدام به عمل دست نگه داریم احتمال دارد مردمان دیگر هم طوری رفتار می کنند که گویی هیچ مشکلی وجود ندارد.  نام این وضعیت غفلت جمعی pluralistic ignorance  است یعنی هر یک از افراد گروه با رفتاری حاکی از این که گویی موقعیت اضطراری نیست، دیگران را گمراه می کند.

 

نتیجه این بخش: وقتی ناظر موقعیت اضطراری جزو گروه باشد کمتر احتمال دارد در آن موقعیت دخالت یا کمک کند ، تا وقتی که تنها است. دو عامل اصلی مخل دخالت شخص عبارتند از تعریف موقعیت و لوث شدن مسوولیت. که موارد بالا به تعریف موقعیت اشاره داشت.

#تمرین_نویسندگی

ادامه دارد….

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.